Anafylaktická a alergická reakcia – ako sa v tom vyznať?
Čo je to anafylaktická reakcia a ako sa líši od alergickej reakcie?
Anafylaktická reakcia
je závažnejšia forma alergickej reakcie (rýchla, život ohrozujúca a ťažká odpoveď celého organizmu), ktorá sa môže objaviť veľmi rýchlo a postihnúť celé telo. Je to potencionálne život ohrozujúca reakcia. Štúdie ukazujú, že takáto reakcia sa v nejakom bode života môže objaviť až u 5% populácie.
Alergická reakcia
je vlastne nadmerná aktivita imunitného systému, ktorý spustí poplah vtedy keď nemusí, napríklad vdýchnete peľ alebo zjete arašid – začnú sa tvoriť protilátky typu IgE, aby organizmus ochránili. Pri ďalšom stretnutí sa s daným alergénom, tieto IgE protilátky si alergén hneď všimnú a povedia to iným bunkám (mastocyty), ktoré uvoľnujú histamín, aby sa danej látky čo najrýchlejšie zbavili (toto je alergická reakcia). Pôsobia najčastejšie v sliznici nosa, koži, dýchacích cestách, v čreve – teda histamín môže spôsobiť len svrbivú vyrážku, len nádchu alebo žalúdočnú nevoľnosť. Ale pri anafylaxii pôsobia aj iné bunky (leukocyty – uvoľnujú leukotriény...) a alergia sa šíri do srdcovocievneho systému, dýchacieho systému – to sú závažnejšie príznaky. Teda najskôr to môže byť pri prvom kontakte „len“ alergická reakcia a anafylaxia sa spustí pri druhom, či treťom kontakte organizmu s alergénom.
Alergia postihne jednu časť tela a anafylaxia celé telo.
Ako sa anafylaktická reakcia prejavuje?
Anafylaktickú reakciu odlišuje to, že môže postihnúť dýchacie cesty, schopnosť dýchať a krvný obeh. Ale pri jej opakovaní sa to môže meniť a môžete mať aj napríklad:
Pocit na odpadnutie
Dušnosť, sipot
Zrýchelný tep srdca
Náhle spotenie
Zmätenosť, úzkosť
Kolaps, strata vedomia
Tomu ale môžu predchádzať alergické reakcie, ktoré sú viac nepríjemné a obťažujúce (svrbenie, začervenanie, žihľavka, kýchanie, svrbenie hrdla, opuch). Človek sa cíti čudne a vie, že sa s ním niečo deje – zrazu sa mu zdá, že je všetko malé, vidí rozdvojene, točí sa mu hlava, je mu teplo a pod. Alergické reakcie sa môžu prejaviť nielen na koži a slizniciach, ale aj v orgánoch: tráviaci systém (opuch jazyka, bolesť brucha, hnačky…), nervový systém (poruchy orientácie, podráždenosť,…), dýchací systém (dušnosť, sipot,…), srdcovocievny systém (bolesť na hrudníku, arytmie,…).
Čo všetko môže vyvolať anafylaktickú reakciu?
Každá alergia môže spôsobiť anafylaxiu. Zvyčajne ide o opakovaný kontakt s alergénom. Bežnými spúšťačmi sú potraviny (mlieko, arašidy, orechy, semená, morské ryby, ovocie, paradajky, zeler), jed blanokrídleho hmyzu (včely, osy, sršne),lieky (antibiotiká,analgetiká, kontrastné látky a iné) a latex (rukavice, balóniky,kondómy). Na vznik anafylaktickej reakcie stačí malé množstvo alergénu, ale čím väčšie je množstvo alergénu, tým vyššie je riziko vzniku anafylaxie. Ale existuje aj taká situácia, že sa spúšťač nepodarí objasniť – tzv. idiopatická anafylaxia. A niekedy zasa anafylaxia vznikne len v kombinácii so špecifickými situáciami – napr. fyzická aktivita, stres, infekcia, predmenštruačné hormonálne zmeny, alkohol (tzv. kofaktor).
Anafylaxia u športovcov (beh, rýchla chôdza, tanec a pod.)– námahou vyvolaná anafylaxia (alergén sa rýchlejšie vstrebá sliznicou tenkého čreva a rýchlejšie sa uvoľňujú látky vyvolávajúce alergickú reakciu).
Čo je to anafylaktický šok a aké ma príznaky?
Je to život ohrozujúci stav a je to najťažší stupeň anafylaxie – ťažkej alergickej reakcie, ktorá postihuje celý organizmus (zlyhanie orgánov môže navodiť smrť). Prejavy sú len niekoľko minút od kontaktu s alergénom. O šoku hovoríme vtedy, keď vám klesne krvný tlak (rozšíria sa cievy a tekutina uniká do okolitých tkanív) – bunky a orgány nedostávajú dostatok kyslíka, čo môže byť až smrteľné. Prítomné môže byť búšenie srdca, slabý pulz, potenie....v zažívacom trakte: krče, bolesť brucha, vracanie, hnačky...., v nervovom systéme: kŕče, poruchy vedomia, problémy rozprávať a iné.
Práve pre riziko šoku by mali pacienti, ktorí už anafylaktickú reakciu prekonali, mať pri sebe lieky prvej pomoci.
Ak sú súčasne aj sprievodné symptómy (napr. zvýšená telesná teplota alebo triašky, miesto je výrazne bolestivé a opuchnuté, vracanie, pretrvávajúce bolesti hlavy, celková slabosť, nočné potenie, chudnutie, nechutenstvo a iné).
Príznaky môžu byť súčasne lokálne – bolesť hlavy, závrate, úzkosť, kovová chuť v ústach, opuchy pier, jazyka.
ŠOK môže laik rozpoznať, ak dominujú srdcovocievne a dýchacie príznaky.
Aká je prvá pomoc pri anafylaktickom šoku?
Anafylaktický šok treba okamžite liečiť, inak môže viesť k smrti.
Nenechajte sa zlákať siahnúť po antihistaminiku, kortikoidoch (tie sú druhoradé). Tieto lieky na alergiu sú pri anafylaxii príliš pomalé a menej účinné pri príznakoch anafylaxie.
Používa sa ako liek číslo jedna adrenalín v autoinjektore – liek na predpis. Asi 1/3 záchvatov potrebuje viac ako jednu dávku, teda dve. Noste preto pri sebe vždy dva autoinjektory. Vždy aj po použití injekcie choďte na pohotovosť ! Lebo aj po miernom zlepšení sa stav môže zhoršiť a objaviť druhá vlna príznakov – dvojfázová anafylaxia.
Odstránte alergén (napr žihadlo, ale bez stláčania). Zabezpečte dýchacie cesty, potrebná bude stabilizovaná poloha, ak sa mu nedýcha ťažko. Ak sa mu dýcha zle, tak v polosede. Ak došlo k uštipnutiu do oblasti úst, krku a dochádza k opuchu, priložte ľadový obklad alebo dajte do úst studenú lyžicu, prípadne cumlať kocky ľadu.
ŠOK môže laAutoinjektor s adrenalínom rýchlo ho použite, funguje aj cez oblečenie. Zavolajte 112, požiadajte o sanitku a povedzte, že si myslíte že ide o anafylaxiu. Použitý autoinjektor ukážte záchranárom.
Počkajte 5-15 minút. Ak sa príznaky nezlepšili, sanitka ešte neprišla, použite druhý autoinjektor.
Existuje prevencia pred anafylaktickým šokom?
Vyhýbanie sa alergénom a spúšťacím faktorom. Preventívne funguje aj podávanie antihistaminík (ak ste alergik). Ale najúčinnejšia prevencia je imunoterapia (podáva len imunoalergológ). Okrem toho, ak predpokladáme možný alergén, vyhýbajte sa po jeho kontakte (po jedle) minimálne 6 hodín fyzickej aktivite (napr. beh a rýchla chôdza najčastejšie,ale môže to spustiť aj: tanec, bicykel), nepite alkohol.
Ak pociťujete, že na vás ide anafylaktická reakcie (cítite sa čudne po zjedení napr paradajok), nečakajte, volajte záchranku, radšej „planý poplach“, ako riskovať život.
Celý rozhovor o anafylaktickej reakcii a anafylaktickom šoku si môžete pozrieť v archíve Dámskeho Klubu.
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14057#1328
Autor: doc. MUDr. Marek Kučera, PhD., MHA, MPH