Téma: Správne meranie krvného tlaku
Vysoký krvný tlak - informácie a rady pacientom.
Prečo je dôležité si merať krvný tlak?
Artériová hypertenzia, teda vysoký krvný tlak je hlavný rizikový faktor KV ochorení a napriek tomu, že nebolí a nemusí sa dlhé roky u pacienta nijako prejavovať, postupne poškodzuje životne dôležité orgány ako je srdce, mozog, obličky a cievy. Neraz sa prejaví až zlyhávaním týchto orgánov, kedy doslova lekári bojujú v nemocniciach o život pacientov – napríklad krvácajú do mozgu, dostanú mozgovú príhodu, zlyhávajú im obličky a pacienti musia ísť až na dialýzu alebo sa im upchajú cievy v srdci a pri troche šťastia sa dostanú na kardiologický zákrok. Ale, čo je dôležité povedať, v tomto štádiu ochorení už vždy ak prežijú ostávajú pacientom trvalé následky a musia užívať množstvo iných liekov. Kďežto, ak by sa im vysoký krvný tlak zachytil čo najskôr a pacienti sa správne a včas liečili, nemuseli by dospieť do štádia týchto chronických a neraz život ohrozujúcich ochorení.
Preto je dôležité, aby si krvný tlak doma správne a pravidelne kontrolovali.
Aké riziká súvisia s vysokým krvným tlakom?
Riziká vysokého krvného tlaku môžu byť menej závažné, napríklad únava, bolesť hlavy, krvácanie z nosa ale aj veľmi závažné, dokonca život ohrozujúce.
Vysoký krvný tlak môže nenápadne ničiť celý náš organizmus. Srdce pri vysokom tlaku vytláča krv do užšieho priestoru cievy, tým sa srdce namáha a bráni sa tak, že sa postupne zväčšuje svalovina srdca. Výsledkom toho je potom zlyhávanie srdca a to je už dej nezvratný.
Pri vysokom krvnom tlaku môžu praskať cievy na očiach alebo tam môže presakovať tekutina. Práve zmeny na očnom pozadí sú prvé, ktoré sa na drobných cievach prejavia pri neliečenom vysokom TK.
Prasknúť ale môže aj cieva v mozgu a pacient stratí vedomie alebo môže ochrnúť.
Neliečená artériová hypertenzia je druhou najčastejšou príčinou zlyhávania obličiek, kde sa dokonca môže pacient ocitnúť až na dialýze.
Pri súčasne zvýšenom cholesterole sa skôr upchávajú cievy, vytvárajú sa krvné zrazeniny a vzniká infarkt myokardu alebo sa upchajú tepny na DK.
Kedy si máme merať krvný tlak? Je rozdiel či si meriame tlak ráno, alebo večer?
Správne by sa mal krvný tlak merať ráno ešte pred užitím liekov a potom večer. Ráno si však TK nemerajte hneď ako vstanete, počkajte aspoň 30 minút. Predtým si zájdite na toaletu, pretože je dôležité, aby ste mali vyprázdnený močový mechúr. TK si však merajte pred cvičením a pred raňajkami. Jediný rozdieľ je v prípade tzv. 24 hodinového merania krvného tlaku tlakovým Holterom, kedy počas spánku, resp. po 22:00 hodine by mal krvný tlak fyziologicky byť nižší ako je cez deň. Ak TK večer a v noci neklesá, môže to svedčať pre inú sekundárnu príčinu zvýšeného krvného tlaku, napr. endokrinologickú a spája sa to aj s vyšším KV rizikom u pacientov.
Ako si správne merať krvný tlak?
Tichá miestnosť s primeranou teplotou.
Nerozprávať
2 hodiny pred meraním nefajčiť, nekonzumovať nápoje s obsahom kofeínu a energetické nápoje
vyprázdnený močový mechúr
časový odstup od ťažkej fyzickej práce 2-3 hodiny
aspoň 5 minút v pokoji
voľné ruky, ktoré nemajú stláčať obtiahnuté rukávy
dolný okraj manžety má byť 2,5-3 cm nad lakťovou jamkou
horná končatina je voľne položená na podložke a manžeta v úrovni srdca
pri každom jednotlivom meraní sa majú vykonať 2 merania TK s odstupom 1-2 minúty. Do tabuľky zapísať druhé meranie TK.
ideálne je urobiť priemer merania TK z celého týždňa
pri prvom meraní si zmerajte TK na oboch HK. Hodnoty merania bývajú podobné, avšak málokedy rovnaké. Následne si TK merajte na tej HK, na ktorej ste si namerali vyšší tlak
Je rozdiel ak pri meraní stojíme, sedíme, alebo ležíme (nevládny senior)?
Hodnoty krvného tlaku sa menia v závislosti od držania tela, pohybu, fyzickej námahy.
Správne sa meria krvný tlak v sede. Samozrejme ak máme nevládneho pacienta, je možné TK merať aj v ľahu.
U starších ľudí, diabetikov je nutné merať krvný tlak aj po postavení sa po 1 až 3 minútach.
V prípade, že dôjde k poklesu systolického TK o viac ako 20 mmHg a diastolického TK o viac ako 10 mmHg – ide o prejavy tzv. ortostatickej hypotenzie a znamená to vyššie riziko úmrtia a srdcovocievnych príhod. U pacientov nad 80 rokov je vhodné odmerať TK doma aj v sede alebo v leže a potom po postavení sa, pretože v prípade väčšieho poklesu krvného tlaku môžeme diagnostikovať príčinu pádov a tým im predchádzať.
Aká je optimálna hodnota krvného tlaku?
Vo všeobecnosti možno povedať, že 130 alebo menej, ak je tolerovaný v systole a 70-79 v diastole.
Je dôležité ale povedať, pri akých hodnotách TK v ambulancii už zvažujeme liečbu. Sú to hodnoty tlaku ≥ 140/90 mmHg, u pacientov nad 80 rokov tlak ≥ 160/90 mmHg